Su Kuyuları


SOSYAL FAYDAYI BİRLİKTE ÇOĞALTALIM

Afrika kıtasında 300 milyona yakın insanın en temel ihtiyacı olan suya ulaşamadığını biliyor musunuz? Bu demek oluyor ki; ülkemiz nüfusunun 3,5 katı kadar kişi günlük temiz su ihtiyacı için ortalama 6 km yol yürüyor ya da kirli su tüketmek zorunda kalıyor. 

Suya erişemeyen bölgeler için neler yapıyoruz?
  • Dünyanın her yerindeki her insanın en temel gereksinimlerine ulaşabilmesi için canla başla çalışan ekibimizle, Kenya/Nairobi ve Togo’daki açlığın ve susuzluğun insanlara verdiği zararı hafifletmek amacıyla yerel halk için su kuyuları ve göletleri inşa ediyoruz. 
  • Kurduğumuz güneş panelleriyle, ortaya çıkan elektrik maliyetlerini azaltıyoruz.  
  • Derinlikten dolayı su kuyusu açmanın aşırı maliyet yarattığı bölgelerde tarım için su göletleri oluşturuyoruz. 
  • Gerek insan vücudu gerekse toprak için hayati önem taşıyan su gereksinimine daha fazla cevap verebilmek hedefimizle, su kuyularını, yine aynı bölgelerde kurduğumuz iyilik çiftlikleriyle entegre ediyoruz. 
Bir su kuyusu bir insan için ne anlam ifade ediyor?
Her gün, musluğu açtığı anda istediği miktarda suya erişebilen insanlar için bir su kuyusu fazla bir anlam ifade etmeyebilir. Ancak su ile açlığını da gidermeye çalışan insanlar için bir su kuyusu büyük bir sevinç kaynağı olmaktadır. Su ile sağlanan hijyenik koşullar sayesinde çocuk ölümleri önlenebilmektedir. Çamaşır, bulaşık, yemek hazırlama gibi temel ihtiyaçlar sorunsuzca yerine getirilmektedir. 
Pompalarla donatılan ve 5000 litrelik su depoları bulunan su kuyularıyla, yaklaşık 10.500 kişinin yaşam kalitesini artırdığımız için çok mutluyuz. Yapımı halen devam eden kuyularımızın hayata geçmesiyle ise su ihtiyacını karşılayan insan sayısının 13.000 kişiye ulaşacak olması bize şimdiden büyük heyecan veriyor.  
AIP Vakfı olarak, Afrika’da hizmete sunduğumuz su kuyularının sayısını artırmaya kararlıyız.  Çünkü halen binlerce insan çaresizlik içinde ve umutla bizden yardım bekliyor. Suya hasret bu kişilerin su hayallerini gerçekleştirmek için İyilik Temsilcilerimizden bilgi alabilirsiniz.