ACİL İHTİYAÇ PROJESİ VAKFI
"Sizin İhtiyacınız Olmayabilir Ama Onların Var."

AİP NASIL DOĞDU?

KURUCUSUNUN AĞZINDAN... ACİL İHTİYAÇ PROJESİ NASIL OLUŞTU?

"Yıllar önce, ihtiyaç sahiplerinin yükünü hafifletmek; sağlık, eğitim ve ekonomik sorunlardan kaynaklanan sosyal sorunlarını bir nebze çözebilmek için bir vakıf kurdum. O zaman çocuk sayılacak kadar gençtim; içimde sosyal adaletsizliği azaltmak isteyen kuvvetli bir yürek çarpıntısı vardı. Ta derinlerinden “Bizim ihtiyacımız olmayan şeylerin, bir başkasının ihtiyacı olduğunu” biliyordum. Acil İhtiyaç Projesi Vakfı, işte bu enerjiyle kuruldu.
Duyarlı insanların ne kadar çok olduğuna, herkesin bütçesine, yaşantısına göre gerçekleştirebileceği yardımların olduğuna ileriki yıllarda tanıklık ettim. Verdikçe, paylaştıkça, kederleri aydınlattıkça insanın ne kadar güzelleştiğini, güçlendiğini, yaşamın anlam kazandığını artık hücrelerimde hissedebiliyorum.
AİP Vakfı da işte bu yolda sizi paylaşarak güzelleşmeye, insan olmanın gücünü sahiplenmeye çağırıyor."

Dr. Ebru Nurluoğlu

Acil İhtiyaç Projesi Vakfı, ulusal kimliğimizin bir parçası olan yardımlaşma duygusunu güçlendirmeyi hedefleyen, yardıma ihtiyacı olanlarla yardım edebilecekleri bir araya getiren bir dayanışma grubu olarak doğdu.

1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Ebru Nurluoğlu'nun yardımlaşma çağrısı ile bir araya gelen gönüllüler, çevrelerinden yaygın bir şekilde giyecek, erzak, eşya ve kitap toplayarak, öncelikle Türkiye'nin ulaşılması güç bölgelerine yardım gönderdiler. "Sizin ihtiyacınız olmayabilir ama onların var" sloganıyla yola çıkan grubun bu düşüncesi kısa sürede yayılmaya ve destek bulmaya başladı.

Grubun yardımlarının başarısı medyada ve kamu oyunda yankı buldukça, gönüllülerin sayısı çoğalarak arttı. 1993'te sivil toplum örgütü olarak hizmet veren topluluk, hiçbir siyasi, dini, coğrafi ve etnik ayrım gözetmeksizin yaptığı yardımlarla, her yaş ve meslek grubundan geniş bir yelpazede gönüllüleri bünyesinde topladı.

© 2023 AİP Vakfı Tüm hakları saklıdır